Top stories

Copa del Rey first round schedules are already known – Transgaming

by: Adam Smith

0

Copa del Rey first round schedules are already known

 - Transgaming 1

The Royal Spanish Football Federation announced the opening times of the Copa del Rey first round, which will be held on the week of December 17, 18 and 19. Precisely, so that Classic does not interrupt the new format of the KO tournament, the matches were scheduled for Wednesday, especially at the time of the confrontation between Real Madrid and Barcelona (20:00). Due to the stadiums, the duel between Logroñés and Marino de Luanco continues until the previous week. There is also pending confirmation, like Zamora – Sporting. Others remain without stadium after federal visits to see if they have met the necessary conditions. These are the times:

Wednesday, December 11

UD Logroñés – Marino de Luanco (Las Gaunas): 19:00

Tuesday, December 17th

Loyalty of Villaviciosa – Cadiz (Les Caleyes): 15:30

Coruxo – Mirandés (Campo Do Vao): 16:00

L & # 39 Hospitalet – Granada (Municipal Stadium of Fútbol): 19:00

Real Jaén – Alavés (New Victory Stadium): 19:00

SD Logroñés – Eibar (Las Gaunas): 19:00

Illueca – Deportivo de A Coruña (Papa Luna): 19:00

Langreo – Ebro (New Ganzabal): 19:30

Marbella – Guijuelo (Antonio Lorenzo Municipal): 19:30

Castellón – Las Palmas (Castalia): 20:00

Socuéllamos – Zaragoza (Paquito Giménez): 20:00

Cacereño – Alcorcón (Prince Felipe Stadium): 20:00

Portugalete – Extremadura (Florida): 8:00 pm

Peña Sport – Fuenlabrada (San Francisco): 8:00 pm

Tarazona – Rayo Vallecano (Municipality of Tarazona): 20:15

Escobedo – Malaga (Eusebius Arce): 20:30

Messenger – Tenerife (Rosendo Hernández): 20:30

Segovian Gymnastics – Elche (La Albuera): 8:30 pm

Unionists – Atlético Baleares (The Helmántico's trails): 20:30

Hercules – Recreational (Rico Pérez): 20:45

Intercity – Athletic (stadium to be confirmed): 21:00

Andorra – Leganés (Prada de Moles): 21:00

Real Murcia – Racing Santander (New condom): 21:00

AD Ceuta – Numancia (Alfonso Murube): 21:00

Cartagena – Leioa (Municipal Cartagonova): 21:00

Wednesday 18th December

San Sebastian de los Reyes – Cordoba (Matapiñonera): 17:30

El Palmar – Getafe (New condom): 18:00

Comillas – Villarreal (Las Gaunas): 18:00

Tolosa – Valladolid (Berazubi): 18:00

The Alamo – Majorca (Facundo Municipal Rivas): 18:00

Badalona – Real Oviedo (Municipal of Badalona): 18:00

Tudelano – Albacete (City of Tudela): 18:00

Melilla UD – UCAM Murcia (Municipal Álvarez Claro): 18:00

Bergantiños – Seville (stadium to be confirmed): 18:00

Pontevedra – Ibiza (Municipal of Pasarón): 19:00

Sestao River – Lugo (Municipal of Las Llanas): 20:00

Barakaldo – Villarrubia (Lasesarre Stadium): 20:15

Thursday, December 19

CD Melilla – Levante (Municipal Álvarez Claro): 19:00

Peña Azagresa – Celtic (stadium to be confirmed): 19:00

Lleida – Espanyol (Camp D 'Sports): 19:00

Cultural Leonesa – Las Rozas (Kingdom of Leo): 19:00

Antonian – Betis (Benito Villamarín): 19:00

Amorebieta – Badajoz (Urritx City Camp): 19:00

Peña Deportiva – Ponferradina (Municipal sports of Santa Eulalia del Río): 19:00

Tamaraceite – Almeria (Juan Guedes): 19:30

Llagostera – Haro Deportivo (Llagostera Municipal): 20:00

Rayo Majadahonda – Racing by Ferrol (Cerro del Espino): 20:00

Cornellá – Orihuela (Cornellá Municipal): 20:30

Nastic – Olot (Nou Estadi): 8:30 pm

Laredo – Huesca (San Lorenzo): 8:30 pm

Merida – La Nucía (Roman Municipal Stadium): 20:45

Becerril – Real Sociedad (New Ballast): 21:00

Lorca Deportiva – Osasuna (Francisco Artés Carrasco): 21:00

Deportivo Linares – Girona (Municipality of Linarejos): 21:00

Still pending

Zamora – Sporting (Silver Route)