fbpx
Euro 2020

where will the games be played? – Euro 2020

by: Adam Smith

0

From the Olympic Stadium in Rome to the Puskas Arena: Euro 2020 stadiums, the 12 stadiums that will host the matches of the next European Football Championships

Where will the 51 races Of upcoming European Football Championships? Euro 2020 stadiums: Matches from the first continental touring tournament will be hosted by 12 implants in the same cities: Olympic Stadium Of RomeThe Baku Olympic Stadium Of Baku, it St. Petersburg Stadium Of St. PetersburgThe Parken Stadium, Parken, Parken, Of CopenhagenThe Johan Cruijff Arena Of AmsterdamThe National Arena Of BucharestThe Wembley Stadium Of LondonTheHampden Park, Inc. Of GlasgowThe San Mamés Of BilbaoThe Dublin Arena, New Hampshire Of DublinTheAllianz Arena Of Munich And the Puskas Arena di Budapest.

UEFA has also determined at the time of the draw of the tournament calendar which matches will be played in the various facilities of the host cities. The Euro 2020 final you will play Sunday, July 12 At 9 p.m. in the scenario Wembley Stadium London, England.

Euro 2020 stadiums and hosted matches

STADIO OLIMPICO, ROME (capacity 72,698 spectators) – Nation: Italy

Hosted races:

  • Friday, June 12, 9 p.m., TURKEY-ITALIA (Group A)
  • Wednesday, June 17, 9 p.m., ENGLISH-SVIZZERA (Group A)
  • Sunday, June 21, 6 p.m., ENGLISH-GALLES (Group A)
  • Saturday, July 4, 9 p.m., a quarter-final

BAKU OLYMPIC STADIUM, BAKU (capacity 68,700) – Nation: Azerbaijan

Hosted races:

  • Saturday, June 13, 3 p.m., GALLES-SVIZZERA (Group A)
  • Wednesday, June 17, 6 p.m., TURKEY-GALLES (Group A)
  • Sunday, June 21, 6 p.m., SVIZZERA-TURKEY (Group A)
  • Saturday, July 4, 6 p.m., a quarter-final

STADIO SAN PIETROBURGO, SAN PIETROBURGO (capacity: 68,134 spectators) – Nation: Russia

Hosted races:

  • Saturday, June 13, 9 p.m., BELGIO-RUSSIA (Group B)
  • Wednesday, June 17, 3 p.m., FINLANDIA-RUSSIA (Group B)
  • Monday, June 22, 9 p.m. FINLANDIA-BELGIO (Group B)
  • Friday, July 3, 6 p.m., a quarter-final

PARKEN STADIUM, COPENAGHEN (capacity: 38,065) – Nation: Denmark

Hosted races:

  • Saturday, June 13, 6 p.m., DANIMARCA-FINLANDIA (Group B)
  • Tuesday, June 18, 6 p.m., DANIMARCA-BELGIO (Group B)
  • Monday, June 22, 9 p.m. RUSSIA-DANIMARCA (Group B)
  • Monday, June 29, 6 p.m., an eighth of the final

JOHAN CRUIJFF ARENA, AMSTERDAM (capacity: 54990 spectators) – Nation: Netherlands

Hosted races:

  • Sunday, June 14, 9 p.m., OLANDA-UCRAINA (Group C)
  • Thursday, June 18, 9 p.m., OLANDA-AUSTRIA (Group C)
  • Monday, June 22, 6 p.m., WINNER SPAREGGI PERCORSO D-OLANDA (Group C)
  • Saturday, June 27, 6 p.m., an eighth of the final

NATIONAL ARENA, BUCAREST (capacity: 55600 spectators) – Nation: Romania

Hosted races:

  • Sunday, June 14, 6 p.m., AUSTRIA-WINNER SPAREGGI PERCORSO D (Group C)
  • Thursday, June 18, 3 p.m., UCRAINA-WINNER SPAREGGI PERCORSO D (Group C)
  • Monday, June 22, 6 p.m., UCRAINA-AUSTRIA (Group C)
  • Monday, June 29, 9 p.m. an eighth of the final

WEMBLEY STADIUM, LONDON (capacity: 90,000 spectators) – Nation: England

Hosted races:

  • Sunday, June 14, 3 p.m., INGHILTERRA-CROAZIA (Group D)
  • Friday, June 19, 9 p.m., INGHILTERRA-WINNER SPAREGGI PERCORSO C (Group D)
  • Tuesday, June 23, 9 p.m., REPUBBLIC-INGHILTERRA (Group D)
  • Saturday, June 27, 9 p.m., an eighth of the final
  • Tuesday, July 7, 9 p.m., 1st semi-final
  • Wednesday, July 8, 9 p.m., 2nd semi-final
  • Sunday, July 12, 9 p.m., Final

HAMPDEN PARK, GLASGOW (capacity: 52,063 spectators) – Nation: Scotland

Hosted races:

  • Monday, June 15, 3 p.m. WINNER TRAPLAY C-REPUBBLICA CECA (Group D)
  • Friday, June 19, 6 p.m., CROAZIA-REPUBLIC CECA (Group D)
  • Tuesday, June 23, 9 p.m., CROAZIA-WINNER TRAPLAY C (Group D)
  • Tuesday, June 30, 9 p.m., an eighth of the final

STADIO SAN MAMÉS, BILBAO (capacity: 53332) – Nation: Spain

Hosted races:

  • Monday, June 15, 9 p.m. SPAIN-SVEZIA (Group E)
  • Saturday, June 20, 9 p.m., SPAIN-POLONIA (Group E)
  • Wednesday, June 24, 6 p.m., WINNER TRAZONE TRAS B-SPAGNA (Group E)
  • Sunday, June 28, 9 p.m., an eighth of the final

DUBLIN ARENA, DUBLIN (capacity: 51700 spectators) – Nation: Republic of Ireland

Hosted races:

  • Monday, June 15, 6 p.m., POLONIA-WINNER SPAREGGI PERCORSO B (Group E)
  • Friday, June 19, 3 p.m., SVEZIA-WINNER TRAZONE TRAZONE B (Group E)
  • Wednesday, June 24, 6 p.m., SVEZIA-POLONIA (Group E)
  • Tuesday, June 30, 6 p.m., an eighth of the final

ALLIANZ ARENA, BAVIERA MONACO (capacity: 75000 spectators) – Nation: Germany

Hosted races:

  • Tuesday, June 16, 9 p.m., FRANCE-GERMANY (Group F)
  • Saturday, June 20, 6 p.m., PORTOGALLO-GERMANY (Group F)
  • Wednesday, June 24, 9 p.m., GERMANY-WINNER SPAREGGI PERCORSO A (Group F)
  • Friday, July 3, 9 p.m., a quarter-final

PUSKAS ARENA, BUDAPEST (capacity: 67889) – Nation: Hungary

Hosted races:

  • Tuesday, June 16, 6 p.m., WINNER SPAREGGI PERCORSO A-PORTOGALLO (Group F)
  • Saturday, June 20, 3 p.m., WINNER SPAREGGI PERCORSO A-FRANC (Group F)
  • Wednesday, June 24, 9 p.m., PORTOGALLO-FRANCY (Group F)
  • Sunday, June 28, 6 p.m., an eighth of the final